❞ باور قوی بودن پسران و ضعیف بودن و نیاز دختران به حفاظت شدن به طور وسیع و عمیق، درون ما جای گرفته است. سازمان بهداشت جهانی در سال 2017 از تحقیق جدیدی پرده برداری کرد که با همکاری دانشکده ی بهداشت عمومی دانشگاه جان هاپکینز به انجام رسیده بود. در پانزده کشور، از ایالات متحده تا چین و نیجریه، اثبات شد که این کلیشه های جنسیتی جهانی و پایدار هستند؛ این تحقیق نشان داد که کودکان در سنین بسیار کم این افسانه را باور می کنند. ذهنیت «دختران لطیف تر هستند» فراتر از زمین بازی است و درست به داخل کلاس درس راه پیدا می کند. مشکل این است که دختران در صورت دریافت بازخورد سخت گیرانه، روی چه چیزی تمرکز می کنند. وقتی به دختران گفته می شود که اشتباه پاسخ داده اند یا دچار اشتباه شده اند، تنها چیزی که می شنوند نکوهش است که مانند تیری آتشین قلب را پاره می کند. از عبارت «من اشتباه کردم» مستقیم «من افتضاح هستم» را نتیجه گیری می کنند و به ندرت به این مسئله فکر می کنند که «می توانم دفعه ی بعد آن را بهتر انجام دهم». ❝

کتاب: شجاع باش دختر
نویسنده: ریشما سوجانی
ترجمه: شبنم اسماعیلی
انتشارات: میلکان
تعداد صفحات: ۱۶۶
📖 درباره کتاب:
تصور کنید چگونه می شد اگر بدون ترس از خوب بودن زندگی می کردید.. اگر اهمیتی نمی دادید که زندگی شما در اینستاگرام چگونه به نظر می رسد. اگر می توانستید خود را از شر احساس گناهتان رها کنید و خودتان را به خاطر اشتباهاتتان انسانی سرزنش نکنید. تصور کنید اگر در هر تصمیمی که با آن روبرو می شدید ، مسیر جسورانه تری را انتخاب می کردید؟
به عنوان یک زن ، بسیاری از ما تحت فشار انتظارات خودمان هستیم و زیر این فشار خرد می شویم. ما خودمان را خسته کرده ایم تا بتوانیم همه را خوشحال کنیم ، فرصتهایی را که باعث ترساندن ما می شود رد می کنیم و تحت هیچ عنوان نمی توانیم رد شدن توسط دیگران را قبول کنیم.
سوجانی می گوید دلیلی وجود دارد که ما اینگونه عمل می کنیم. به عنوان دختران به ما یاد داده می شد که همیشه در محدوده امن باقی بمانیم. والدین و معلمان ما را به خاطر ساکت بودن و مودب بودن ستایش می کردند ، از ما خواستند که مراقب باشیم تا آسیب نبینیم و ما را به سمت فعالیتهایی هدایت کردند که در آنها می توانستیم بدرخشیم. در نتیجه ، ما بزرگ شدیم تا زنانی باشیم که از شکست می ترسند.
وقت آن است که ترس هایی که رویاهایمان را غرق می کند را متوفق کنیم تا دنیای ما را با شانس خوشبختی همراهی کند.
با انتخاب شجاعت به جای کمال و بی نقصی ، می توانیم قدرتی پیدا کنیم که اعتماد به نفس داشته باشیم.