❞ پدربزرگها و مادربزرگهای موفق، مدبر هستند. آنها تشخیص می‌دهند که فرزندانشان هم اکنون مسئولیت زندگی را به عهده دارند. آنها درک می‌کنند که والدین میل دارند از گرایشهای خودشان پیروی کنند حتی اگر این کار به معنی عدول کردن از روشهای ریشه‌دار قدیم باشد. آنها انتقاداتشان را به گونه‌ای مطرح می‌کنند که قدرت و اعتماد به نفس والدین مخدوش نشود. اگر در موردی به توافق نرسند، آن را به صورت خصوصی با والدین مطرح می‌سازند و نه در حضور کودک. مواردی مانند دادن هدایای گرانقیمت را، پیش از آنکه به کودک قول دهند، با پدر و مادر او در میان می‌گذارند.

کودک سه‌ساله احساس می‌کند مرکز عالم است. در این تفکر خودمدار، کودک حوادث طبیعی را چیزهایی می‌داند که همه برای او و به نفع او اتفاق می‌افتند. امواج، خود را به ساحل می‌زنند تا با او بازی کنند و خورشید هر روز صبح طلوع می‌کند تا او را گرم کند. ❝

کتاب: کلیدهای رفتار با کودک سه‌ساله
نویسنده: سوزان ای. گاتليب
ترجمه: زهرا جعفری
انتشارات: صابرین
تعداد صفحات: ۲۲۸
📖 درباره کتاب:
این کتاب نوشته دکتر سوزان ای. گاتلیب، روانشناس و پزشک آمریکایی است.
کودکان سه‌ساله در مرحله شگفت‌آوری از رشد قرار دارند. آنان در حرکتهای ابتدایی و اولیه، صحبت کردن و مراقبت از خود مهارت یافته‌اند و نسبت به خود و دستاوردهایشان احساس مثبتی دارند. آنها مشتاق‌اند که دیگران را خوشحال کنند، کنجکاو هستند، خلق‌وخویی متعادل دارند و خوشبین هستند.
این کتاب به منظور ایجاد بینشی جامع درباره کودکان سه‌ساله نوشته شده است و به همین دلیل کودک را فردی مستقل، عضوی از خانواده و بخشی از اجتماع در نظر می‌گیرد.
بخش اول کتاب به آشنایی با دنیای درونی کودک اختصاص یافته است. در این بخش رشد حرکتی، گفتاری و عاطفی، تواناییهای ادراکی و نوع خلق‌وخوی کودک مورد بررسی قرار گرفته است.
بخش دوم کتاب، کودک را در متن خانواده مورد بررسی قرار می‌دهد. این بخش به موارد عملی مانند تغذیه، خواب، بازی و ایمنی می‌پردازد. مواردی مانند نظم و ترتیب، روابط با دیگران، عزت‌نفس، تولد نوزاد جدید و مشکلات رفتاری تشریح می‌شوند. در این بخش، چندین فصل به تشریح راههای پرورش کودک تیزهوش، خلاق و علاقه‌مند به یادگیری اختصاص یافته است.
کودکان سه‌ساله با دنیای وسیع‌تر اطرافشان در تعامل هستند. گاهی به منزل جدیدی نقل‌مکان می‌کنند، به مسافرت می‌روند، جشن تولد می‌گیرند، دوره پیش‌دبستان را شروع می‌کنند یا با افراد متفاوتی روبه‌رو می‌شوند. در بخش سه کتاب به این موقعیتها پرداخته شده است.