❞ آدم‌ها اغلب چیزهایی را که نمی‌بینند باور ندارند. اما بیشتر واقعیت‌ها و حقایق دنیا از جنس نامرئی‌اند، مثل عشق، محبت و دوستی. عشق سنگ نیست که بشود آن را با دست لمس کرد و برای همین حتی اگر معشوق به چشم نیاید یا از بد حادثه بمیرد، در دل حاضر است. آوازها، ترانه‌ها و آهنگ‌ها را نمی‌شود جایی به بند و زنجیر کشید، چون آن‌چه که به بند کشیده می‌شود، دیگر آزاد و رها نیست و چیزی که آزاد و رها نباشد، تو را به آسمانی باز و دشتی بدون دیوار و حصار نمی‌رساند که در آن از مرزهای بسته بگذری و جهانت بزرگتر شود. اصولا آدم و پری هر دو یک ویژگی مشترک دارند و آن انزجار از هر چیزی است که آن‌ها را به بند و زنجیر بکشد و دنیا را شبیه یک زندان کوچک کند. شاید به همین دلیل از نظر پریان یکی از عیب‌های آدم‌ها که بی‌رحمی‌شان را نشان می‌دهد، ساختن زندان است. هر چقدر خداوند مهربان جهان را بزرگ و بی نهایت ساخته، بعضی از آدم‌ها آن را کوچک‌تر کرده‌اند. خداوند مهربان جهان را باز و بزرگ‌تر می‌خواهد و آدم‌ها به دنبال بسته و کوچک کردن جهان هستند. ❝

کتاب: پری کُشی
نویسنده: علیرضا حسن زاده
انتشارات: مروارید
تعداد صفحات: ۲۸۳
📖 درباره کتاب:
این کتاب نوشته علیرضا حسن زاده رئیس پژوهشکده مردم شناسی درباره تاریخ عشق به روایت پریان شمال است و خواننده را در برابر حکایت‌ها و داستان‌هایی از سرزمین‌های پریان شمال قرار می‌دهد.
اولین کنشی که این رمان می‌تواند انجام دهد این است که تخیل و حقیقت را کنار هم گذاشته است. این تخیل و واقعیت در ابعاد زمانی و جغرافیایی و هویتی در هم آمیخته شده است. عالم پریان و دیوها و حیوانات خیالی به خوبی کنار هم و از بعد زمانی و تاریخی، پریان را با عصر صفوی و قاجار و رخداد انقلاب مشروطه در هم آمیخته است.
این کتاب اشارات مکانی و جغرافیایی به مناطق شمالی ایران دارد. این مناطق به مخاطب معرفی می‌شوند. همچنین می‌توان گفت در عین توجه به واقعیات این جهانی است که این متن را شامل ساختاری لایه لایه‌ای و نمادین می‌کند. کنش دیگر بازتعریف و پاسداشت هنرهای کلامی به ویژه شعر و شاعری و کنش جانداران حقیقی با پاسداشت محیط زیستی است. در این کتاب تعداد پریان دریا ۵ برابر پریان مرداب و جنگل هاست. احتمالاً این تعداد پریان نمادین است.
ما در این کتاب با انسانی مواجه هستیم که با وهم ارتباط نزدیکی دارد. وقتی انسان وارد این دنیا می‌شود بدون افسانه و وهم زندگی نمی‌کند. این کتاب از بیشتر ویژگی‌هایی که ما از پریان می‌شناسیم سخن گفته شده است.