❞ تغییر خُلق و سبک زندگی، که در طول سالیان ایجاد شده است، بسیار دشوار است. اگر تاکنون نتوانسته‌اید که همیشه منظم بمانید، تاحدودی ناممکن است که عادت کنید در هر زمان فقط کمی منظم باشید. هیچ‌کس نمی‌تواند بی آنکه اندیشه خود را تغییر دهد عادات خود را تغییر دهد و این کار آسانی نیست؛ در اختیار گرفتن اندیشه‌ای که در سر داریم بسیار دشوار است؛ اما می‌توان آن را دگرگون کرد.
وقتی در دوره راهنمایی درس می‌خواندم موضوع منظم کردن خانه توجه ام را به خود جلب کرد و کتاب هنر دور انداختن، اثر ناگیسا تات سومی، زمینه‌ساز این موضوع بود. در این کتاب اهمیت دور انداختن آنچه به آن نیازی نداریم به طور کامل شرح داده شده بود. در راه مدرسه به خانه این کتاب را خریدم. هنوز هم به یاد دارم که خواندن این کتاب چقدر شگفت‌زده‌ام کرد. من چنان غرق خواندن این کتاب شدم که فراموش کردم در ایستگاه همیشگی از اتوبوس پیاده شوم. ❝

کتاب: جادوی نظم
نویسنده: ماری کندو
ترجمه: گلسا دیبا، شهاب حاجی زاده
انتشارات: ذهن آویز
تعداد صفحات: ۲۰۸
📖 درباره کتاب:
بعضی از افراد هستند که در چیدن و جمع و جور کردن خانه وسواس زیادی به خرج می‌دهند اما هیچ‌وقت خانه را آن‌طور که انتظار دارند مرتب نمی‌بینند. شاید اگر بخواهیم به بعضی از افراد بگوییم که امروزه آموزش‌های نظم و مرتب کردن خانه هم وجود دارد کمی متعجب شوند و بپرسند آیا منظم بودن هم نیاز به آموزش دارد؟ ماری کندو در کتاب دگرگونی زندگی با جادوی نظم درباره الزام آموزش نظم می‌گوید: «در ژاپن پندار مردم بر این است که نظم به آموزش نیازی ندارد، بلکه مردم به‌خودی‌خود، نظم و ترتیب در خونشان است و چگونگی آن را می‌دانند. مهارت‌های آشپزی در خانواده ما از نسلی به نسلی دیگر واگذار می‌شود. مادران شیوه آشپزی را به دخترانشان می‌آموزند، اما به نظر می‌رسد که نظم را کسی به دیگری آموزش نمی‌دهد». کندو در این کتاب به افرادی که عادت دارند هیچ وسیله‌ای را دور نمی‌اندازند و انباری خانه‌هایشان همیشه پر است راهکارهای مؤثری ارائه می‌کند.
کتاب دگرگونی زندگی با جادوی نظم نوشته ماری کندو مشاور ژاپنی است و موضوع این کتاب، ایجاد دگرگونی در زندگی با منظم بودن به شیوه ژاپنی است. این اثر، کتابی پرفروش در ژاپن، آلمان و انگلستان است.